feedo
08 آذر 1401 - 15:42

ارتش چین ناو آمریکایی را از آب‌های دریای چین دور کرد

ارتش چین اعلام کرد یک فروند ناو جنگی آمریکایی حامل موشک هدایت شونده را که به صورت غیرقانونی به آب‌های نزدیک دریای چین جنوبی وارد شده بود، دور کرده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، ارتش چین اعلام کرد یک فروند ناو جنگی آمریکایی حامل موشک هدایت شونده را که به صورت غیرقانونی به آب های نزدیک جزایر اسپراتلی در دریای چین جنوبی وارد شده بود، دور کرده است.

سخنگوی فرماندهی منطقه جنوبی ارتش آزادی بخش خلق چین اعلام کرد اقدام ارتش آمریکا حاکمیت و امنیت چین را به صورت جدی نقض کرده است.

براساس این گزارش، این ناو جنگی به نام ناو چنسلورزویل، اخیرا در پی شدت گرفتن تنش ها بین چین و تایوان به سمت تنگه تایوان حرکت کرده بود.

این در حالی است که ارتش آمریکا در بیانیه ای این ادعای ارتش چین را رد و اعلام کرد ادعای چین نادرست و آخرین رشته از اقدامات پکن برای بدجلوه دادن عملیات های دریایی قانونی آمریکاست.

در بیانیه ارتش آمریکا آمده است این ناو برطبق قوانین بین المللی و براساس آزادی عملیات دریایی، در حال انجام عملیات های عادی در آب هایی بوده که جزو آب های آزاد هستند. ایالات متحده از حق همه کشورها برای پرواز، کشتی رانی و انجام عملیات در هر جایی که قوانین بین المللی اجازه می دهد، دفاع می کند.

این در حالی است که پکن ادعا می کند تقریبا تمام آب های دریای چین جنوبی متعلق به اوست و این آب ها یکی از نقاط بحرانی روابط بین پکن و واشنگتن است.

به دنبال طرح این ادعا از سوی چین، فرماندهی منطقه جنوبی ارتش آزادی بخش خلق چین در حساب کاربری خود در شبکه های اجتماعی اعلام کرد نیروهای دریایی این کشور به حالت آماده باش درآمدند.

 

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 888572