feedo
07 فروردین 1402 - 14:55

کرملین: واکنش غرب تأثیری بر برنامه‌ استقرار سلاح‌های هسته‌ای در بلاروس ندارد

در حالی‌که سخنگوی کرملین تاکید کرد، واکنش غرب بر طرح استقرار سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی در بلاروس تأثیری نخواهد داشت، وزارت خارجه چین نیز در تفسیر این تصمیم مسکو گفت: جنگ هسته‌ای هرگز نباید آغاز شود و طرفین درگیری باید روی راه حل دیپلماتیک تمرکز کنند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، دیمیتری پسکوف، دبیر مطبوعاتی رئیس جمهوری روسیه امروز، دوشنبه اعلام کرد که واکنش منفی کشورهای غرب به برنامه مسکو برای استقرار تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی در خاک بلاروس تأثیری نخواهد داشت. 

پسکوف در جمع خبرنگاران گفت: «البته چنین واکنشی نمی تواند بر برنامه‌های روسیه تأثیری داشته باشد. رئیس جمهور ولادیمیر پوتین در اظهارات روز شنبه خود همه چیز را توضیح داده و چیزی برای اضافه کردن به این وجود ندارد.»

تاکید وزارت خارجه چین بر لزوم جلوگیری از بروز یک جنگ هسته‌ای

در همین رابطه، مائو نینگ، سخنگوی  وزارت امور خارجه جمهوری خلق چین  امروز در یک نشست مطبوعاتی یادآور شد که جنگ هسته‌ای هرگز نباید آغاز شود، بنابراین طرفین درگیری اوکراین باید بر روی راه حل دیپلماتیک تمرکز کنند.  وی بدین ترتیب به تصمیم مسکو برای استقرار تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی در بلاروس واکنش نشان داد. 

این دیپلمات با اشاره به اینکه در تاریخ 5 ژانویه سال گذشته، رهبران کشورهای دارای تسلیحات هسته‌ای بیانیه مشترکی صادر کردند که در آن تایید شده که برنده شدن در جنگ هسته‌ای غیرممکن است، تاکید کرد که باید از جنگ بین کشورهای دارای سلاح هسته‌ای اجتناب شود.  به گفته وی، با توجه به واقعیت‌های کنونی، طرف‌های درگیر در مناقشه باید "برای کمک به خنثی کردن تشدید وخامت اوضاع تلاش و همکاری کنند".

پاسخ کرملین به امکان درخواست غرامت برای خرابکاری نورد استریم 

 سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه در نشست مطبوعاتی امروز خود همچنین به سؤال خبرنگاران در مورد اینکه از چه کسی می‌توان برای انفجار خطوط لوله گاز سیستم نورد استریم (جریان شمالی) غرامت خواست، پاسخ داد.

دیمیتری پسکوف گفت: «اگر صحبت بر سر خرابکاری در نورد استریم باشد، تاکنون داده‌ها نشان می‌دهد که چنین اقدام خرابکارانه و حمله تروریستی علیه این زیرساختار حیاتی، آنهم در اعماق دریا، بدون مشارکت دولت‌ها و سرویس‌های ویژه چند کشور محدود دارای تجهیزات مدرن در این خصوص قابل انجام نیست.. بنابراین، البته، این یک سؤال کاملاً موجه است.»

سخنگوی کرملین در عین حال یادآور شد که ابتدا باید مشخص شود که چه کسی مسئول این خرابکاری  است. پسکوف گفت: «همانطور که همه شما شاهد هستید، اکنون کشورهای غربی همه اقدامات ممکن را برای پایان دادن به این موضوع انجام می دهند تا از افشای جزییات آن خودداری کنند.»

با این حال، وی اطمینان داد که روسیه به انجام هر کاری که ممکن است ادامه خواهد داد تا این موضوع از دستورکار بین المللی خارج نشود.

پیش از این، دیمیتری بیریچوفسکی، مدیر بخش همکاری‌های اقتصادی وزارت امور خارجه روسیه بعید ندانست که مسکو ممکن است موضوع جبران خسارت ناشی از انفجارهای رخ داده در خطوط لوله گاز نورد استریم را مطرح کند.

پسکوف اطلاعات مربوط به آمادگی آنکارا برای سفر پوتین را تکذیب کرد

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین همچنین در پاسخ به این سئوال خبرنگاران که آیا آنکارا برای سفر رسمی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه آماده می شود، پاسخ منفی داد و  فراهم سازی مقدمات چنین سفری را تکذیب کرد.

پیش از این برخی رسانه ها گزارش دادند که گویا ترکیه در انتظار سفر رئیس جمهور روسیه است. بر اساس این اطلاعات، ظاهرا پوتین و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه باید "در مورد طیف گسترده ای از مسائل گفتگو کرده و از منطقه آسیب دیده از زلزله بزرگ در جنوب شرق این کشور بازدید کنند".

چند روز قبل رهبران روسیه و ترکیه با یکدیگر مذاکراتی تلفنی داشتند. آنها از جمله در خصوص روند اوضاع در اوکراین گفتگو کردند. اردوغان در این مذاکره تلفنی بر این نکته تاکید کرد که ترکیه برای پایان سریع درگیری اوکراین از طریق مذاکره اهمیت زیادی قائل است. رئیس جمهوری ترکیه همچنین از پوتین به دلیل تمدید توافقانه صادرات غلات و موضع مثبت وی در این زمینه قدردانی کرد.

انتهای پیام/ 

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1112529