feedo
08 آذر 1401 - 14:57

مرکزی برای نگهداری موقت بیماران فلج مغزی در کرمانشاه وجود ندارد

معاون توانبخشی بهزیستی استان کرمانشاه با بیان اینکه حدود ۴۰۰۰ بیمار CP شدید و خیلی شدید در استان کرمانشاه وجود دارد، گفت: مرکزی برای نگهداری موقت بیماران فلج مغزی در کرمانشاه وجود ندارد.

نیلوفر اختیاری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، اظهار داشت: 30 هزار معلول جسمی حرکتی در استان کرمانشاه وجود دارد که 4000 تا 5000 مورد CP شدید و خیلی شدید دهستند.

وی با بیان اینکه این بیماران ویلچر ویژه دارند، عنوان کرد: برای خرید وسایل توانبخشی باید از طریق سامانه دولت و از تولیدات داخلی استفاده شود و چنانچه تولید خارجی باشد در لیست خرید قرار نمی‌گیرد.

اختیاری گفت: چون این ویلچرها تولید داخلی نیستند امکان خریداری از سوی بهزیستی وجود ندارد، بنابراین پیشنهاد می‌شود خانواده‌ها به صورت آزاد خریداری کنند و بهزیستی مبلغی را که برای خرید وسایل و تجهیزات به معلولان کمک می‌کند در اختیار این خانواده‌ها قرار دهد.

وی با بیان اینکه پدر و مادر کودکان CP می‌توانند از تسهیلات اشتغال بهزیستی استفاده کنند افزود: یکی از مشکلات مددجویان جسمی حرکتی نه تنها در استان کرمانشاه، بلکه در سراسر کشور این است که مرکزی برای نگهداری موقت این بیماران حتی برای نصف روز وجود ندارد و با وجود چند داوطلب برای راه‌اندازی این مرکز، اما در حیطه بهزیستی و آموزش و پرورش تعریف نشده است.

معاون تونبخشی بهزیستی استان کرمانشاه گفت: با توجه به اینکه نگهداری از این بیماران بسیار دشوار است بنابراین سرانه و یارانه کارکنان این مراکز افزایش می‌یابد که خود دلیلی برای عدم راه‌اندازی این چنین واحدها است.

اختیاری بیان کرد: براساس هماهنگی انجام شده با دانشگاه آزاد شهریه دانشجویان معلول و فرزند سرپرست خانوار توسط بهزیستی پرداخت می‌شود، اما این دانشجویان باید مدارک خود را در سامانه بارگزاری کرده باشند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 888431