feedo
07 فروردین 1402 - 12:18

شب ناآرام فلسطین اشغالی؛ شورش علیه گرداب نتانیاهو

با انتشار خبر برکناری ناگهانی «یوآو گالانت»، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی توسط بنیامین نتانیاهو، در ساعات پایانی شب گذشته، آتش خشم مخالفان کودتای قضایی بی بی زبانه گرفت تا تل آویو در ساعات بامدادی روز دوشنبه، شبی ناآرام و پرآشوب را تجربه کند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، تصمیم نتانیاهو به منظور برکناری «یوآو گالانت» از سمت وزارت جنگ رژیم صهیونیستی زمینه ساز شبی پرحادثه در سراسر سرزمین های اشغالی شد. این تصمیم پس از آن رخ داد که گالانت شنبه شب با انتشار بیانیه ای ضمن هشدار نسبت به خطرات پیشبرد لایحه قضایی پیشنهادی کابینه نتانیاهو و اثرات منفی آن بر امنیت داخلی اسرائیل و ظهور شکاف در صف نیروهای امنیتی و نظامی ارتش رژیم صهیونیستی از نتانیاهو خواست تا روند بررسی این لایحه در کنست اسرائیل را به طور موقت به تعویق بیندازد و زمینه را برای احیای مذاکرات با سران احزاب مخالف مهیا کند.

انتشار این بیانیه در زمانی بود که نتانیاهو با استقبال ویژه مخالفین خود در کف خیابان های لندن، پس از دیدار با «ریشی سوناک» نخست وزیر انگلیس در مسیر بازگشت به سرزمین های اشغالی بود.

در حالی که همگان معتقد بودند بیانیه گالانت با هماهنگی نتانیاهو و پس از تایید وی منتشر شده است، اقدام شب گذشته نتانیاهو در برکناری وزیر جنگ و رجزخوانی اش برای مخالفین نشان داد که نتانیاهو بیش از آنچه که تصور می‌شد سیاستی خودسرانه و خودخواهانه را در پیش گرفته و به چیزی کمتر از رفع موانع قانونی پیش روی تداوم دوران نخست وزیری اش راضی نمی‌شود. ترس از محکومیت احتمالی در 3 پرونده قضایی در حال رسیدگی علیه نتانیاهو سبب شده تا وی تلاش کند با سرعت هرچه تمام تر روند لایحه اصلاحات قضایی را با هدف کاهش اختیارات دادستان عالی به جلو ببرد.

رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , بنیامین نتانیاهو , ایتامار بن گویر , ارتش رژیم صهیونیستی , رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل , یائیر لاپید ,

برخی رسانه‌ها حتی مدعی شدند که ممکن است نتانیاهو خود همزمان با مسئولیت نخست وزیری، کرسی وزارت جنگ را نیز عهده دار شود تا بدین شکل سیطره اش بر نهادهای امنیتی و ارتش را در این وضعیت پرآشوب داخلی تقویت کند.

بلافاصله پس از انتشار خبر برکناری وزیر جنگ اسرائیل توسط نتانیاهو خیابان‌های تل آویو و دیگر شهرهای سرزمین اشغالی به صحنه جنگ پلیس با مخالفین کودتای قضایی بدل شد. در قدس تلاش‌های مخالفین برای تسخیر اقامتگاه نتانیاهو تا پاسی از شب ادامه یافت اما با دخالت نیروهای پلیس و ارتش رژیم صهیونیستی مخالفین از تصرف منزل نتانیاهو بازماندند.

نخست وزیر اسرائیل در واکنش به هجوم مخالفین به خیابان‌ها و محل اقامتش با ادبیاتی تند اعلان داشت که با هر کس که خواستار توقف روند پیشبرد اصلاحات قضایی است به شدت برخورد خواهد کرد و از حامیان خود نیز خواست تا در برابر اعتراضات خیابانی ساکت نباشند.

از سوی دیگر «ایتامار بن گویر» وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی نیز با انتشار ویدئویی کوتاه با دعوت حامیان کابینه نتانیاهو به جنگ خیابانی گفت: آیا وقت آن فرانرسیده است که حامیان جریان راستگرا به خیابان‌ها بریزند؟

در حالی که دایره اعتراضات خیابانی با حضور گسترده ساکنین شهرهای بزرگ همچون تل آویو و بیت المقدس لحظه به لحظه در حال گسترش بود، به تدریج بسیاری از متحدین نتانیاهو در کابینه ائتلافی وی با مشاهده حجم انبوه معترضین خیابانی از مواضع پیشین خود عقب نشینی کرده و خواستار تعلیق روند رسیدگی لایحه اصلاحات قضایی تا زمان مناسب شدند. این در حالی بود که «یاریو لوین»، وزیر دادگستری و معمار کودتای قضایی نتانیاهو با هشدار به هرگونه تغییر موضع نتانیاهو در برابر فشارهای مخالفین، او را تهدید کرد که در صورت توقف روند رسیدگی به این لایحه از سمت خود استعفا خواهد داد.

رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , بنیامین نتانیاهو , ایتامار بن گویر , ارتش رژیم صهیونیستی , رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل , یائیر لاپید ,

در سمت مقابل جناح اپوزیسیون نیز از ادامه وضعیت بن بست سیاسی حاضر بسیار نگران است، به طوری که «یائیر لاپید» رهبر جناح اپوزیسیون پارلمان رژیم صهیونیستی تهدید کرد در صورت تصویب نهایی لایحه اصلاحات قضایی توسط کابینه نتانیاهو، سرزمین های اشغالی را برای همیشه ترک خواهد کرد. «احمد طیبی» یکی از رهبران فهرست مشترک عربی نیز با انتشار توئیتی به زبان عبری، با یادآوری شعار معترضین به رژیم‌های دیکتاتور عربی در زمان بیداری اسلامی نوشت: مردم خواستار تغییر نظام هستند (الشعب یرید اسقاط النظام).

همزمان مقامات ارشد نهادهای امنیتی، اطلاعاتی و نظامی نیز با اعلان وضعیت اضطراری اعلام کردند روند اتخاذشده از سوی نتانیاهو عملا مسیر هرگونه سازش و آشتی دوباره را سد کرده است. گفته می شود «هرتسی هالوی» رئیس ستاد کل ارتش رژیم صهیونیستی، «رونن بار» رئیس سازمان امنیت و اطلاعاتی داخلی اسرائیل (شاباک) و «داوید بارنع» رئیس موساد به این نتیجه رسیده‌اند که نتانیاهو عملا تحت تاثیر تیم مشاوران ویژه خود که به وی اطلاعات غلطی ارائه می دهند قرار دارد و در عمل ارائه هرگونه راهکار و پیشنهاد از سوی نهادهای امنیتی و اطلاعاتی به او به منظور خروج از بن بست سیاسی حاضر بی فایده است.

همزمان زمزمه‌های استعفا در میان بسیاری از مقامات ارشد صهیونیستی در اعتراض با کودتای قضایی نتانیاهو نیز بالا گرفته است. تنها ساعاتی پس از اعلان خبر برکناری وزیر جنگ رژیم صهیونیستی، «عساف ضمیر» سرکنسول رژیم صهیونیستی در نیویورک با انتشار پیامی کوتاه در توئیتر نوشت: «من استعفا می دهم».

گمانه زنی‌ها حول استعفای سایر مقامات ارشد رژیم صهیونیستی متوجه رئیس ستاد کل ارتش رژیم صهیونیستی شد تا برخی رسانه‌های صهیونیستی مدعی شوند هرتسی هالوی قصد دارد تا پس از دیدار و رایزنی با نتانیاهو، در صورت امتناع وی از قبول تعلیق روند رسیدگی به لایحه اصلاحات قضایی استعفای خود را تقدیم کند.

از سوی دیگر «ایال ضمیر»، مدیرکل وزارت جنگ رژیم صهیونیستی نیز که برای هماهنگی‌های امنیتی به واشنگتن سفر کرده بود، با تغییر برنامه سفر خود اعلان کرد زودتر از موعد مشخص شده به سرزمین‌های اشغالی بازخواهد گشت تا دلایل برکناری گالانت را از نتانیاهو جویا شود.

اما در ساعات بامداد روز دوشنبه بود که «اسحاق هرتزوگ» رئیس اسرائیل با شکستن سکوت خود با انتشار پیامی خطاب به نتانیاهو خواستار توقف روند رسیدگی به قانون اصلاحات قضایی شد. این بیانیه تلاش داشت تا به مدت‌ها موضع بی طرفانه هرتزوگ در قبال بحران سیاسی در سرزمین اشغالی پایان دهد و بسیاری بر این باور بودند که با موضع گیری آشکار رئیس اسرائیل علیه کودتای قضایی بی بی، وی عملا چاره‌ای جز توقف روند حاضر ندارد.

اما برخلاف انتظارها برگزاری جلسه صبح امروز کمیسیون حقوقی پارلمان رژیم صهیونیستی و تصویب نهایی لایحه تغییر ترکیب قضات دادستان عالی در شور دوم و سوم نشان داد که نتانیاهو قصد عقب نشینی از مواضع قبلی خود را ندارد و اصرار دارد تا در سریع ترین زمان ممکن روند کودتای قضایی خود را به نقطه نهایی برساند.

رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , بنیامین نتانیاهو , ایتامار بن گویر , ارتش رژیم صهیونیستی , رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل , یائیر لاپید ,

در سمت مقابل به نظر می رسد جبهه مخالفین نتانیاهو تلاش دارد تا با سازماندهی یک اعتصاب سراسری و فراگیر، نخست وزیر خودسر اسرائیل را وادار به عقب نشینی و تجدیدنظر در تصمیمات غلط خود نماید. در همین راستا علاوه بر مدارس و دانشگاه ها، شهرداران و مقامات ادارات محلی، بسیاری از اصناف و مراکز تجاری نیز اعلان کرده‌اند از امروز و فردا سه شنبه دست به اعتصاب خواهند زد و این روند را تا زمان تعلیق روند کودتای قضایی نتانیاهو و متحدانش در کابینه رژیم صهیونیستی ادامه خواهند داد.

همچنین شرکت فرودگاه بن گوریون تل آویو نیز اعلان کرد کلیه پروازها به مقصد کشورهای خارجی را تا زمان توقف اصلاحات قضایی به حالت تعلیق درخواهد آورد. یائیر لاپید رهبر مخالفین در پارلمان اسرائیل نیز از نتانیاهو درخواست کرد تا ضمن تجدیدنظر در تصمیم قبلی اش به منظور اخراج یوآو گالانت از وزارت جنگ رژیم صهیونیستی، وضعیت را بیش از پیش پیچیده و بغرنج نکند چرا که نه او و نه هیچ یک از مقامات ارشد رژیم صهیونیستی نمی توانند توضیحی درباره آینده سیاسی این رژیم به فرزندانشان ارائه دهند.

به نظر می رسد روند بن بست سیاسی ماه‌های اخیر در سرزمین های اشغالی به روزهای اوج خود نزدیک شده است و روند اردوکشی‌های خیابانی مخالفین و حامیان کودتای قضایی نتانیاهو نشانگر آغاز عصری از جنگ داخلی و برادرکشی در میان ساکنین سرزمین‌های اشغالی است که در تاریخ حیات این رژیم بی سابقه خواهد بود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1112105